Ήρθε η ώρα για Πιστοποίηση Πληροφορικής;

DIPLOMA-watch_2

Επιλέξτε τον Ελληνικό Φορέα Πιστοποίησης DIPLOMA, όχι μόνο γιατί είμαστε μια ελληνική εταιρία αλλά διότι:

– διαθέτουμε καλύτερη τεχνολογία απ’ όλους τους φορείς.
– προσφέρουμε τα μοναδικά αναγνωρισμένα πιστοποιητικά για Open Source λογισμικό (Apache OpenOffice, LibreOffice)
– προσφέρουμε το μοναδικό αναγνωρισμένο πιστοποιητικό ταυτόχρονης εξέτασης τριών (3) ενοτήτων DIPLOMA BUSINESS OFFICE
– είμαστε τυπικοί στις πληρωμές έναντι των επιτηρητών
– τηρούμε με συνέπεια τις διατάξεις του νόμου

ExpertIN Καβάλας – Απονομή πιστοποιητικών DIPLOMA 2015

Απονομή πιστοποιητικών DIPLOMA. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά και στα ExpertIN Καβάλας

ExpertIN Καβάλας

Απονομή πτυχίων και υποτροφιών 2015.
Αμφιθέατρο Διοικητηρίου Καβάλας.
Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015 στις 18:00
Θα είμαστε εκεί 🙂

Codeweek 2015

Δύο ελληνικές εταιρίες έκαναν την διαφορά.

DIPLOMA: Ο Φορέας με το πιο εξελιγμένο εξεταστικό σύστημα

Θέλετε μια οποιαδήποτε πιστοποίηση ή ένα πιστοποιητικό υψηλού κύρους;
Επιλέξτε DIPLOMA.
Πιστοποιητικά από τον μοναδικό Φορέα που διαθέτει Αναγνωρισμένη από το Ελληνικό Δημόσιο πιστοποίηση για:
MS-Office 2016
Windows 10
OpenOffice
LibreOffice

Computer Studies by Τηλέμαχος Τζακόπουλος

Από την εκδήλωση που διοργάνωσε το Εξεταστικό Κέντρο του Φορέα DIPLOMA – Computer Studies
Ευχαριστούμε τον κύριο Τηλέμαχο Τζακόπουλο

Computers L@b Παπαγιαννόπουλος

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες του Εξεταστικού Κέντρου του Φορέα DIPLOMA «Computers L@b Παπαγιαννόπουλος»

Προσθήκη σχολίου

ECDL – ICT: Δεν ανανεώθηκε η άδειά τους.

Δημοσιεύθηκε στην Διαύγεια η απόφαση του Δ.Σ.του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. σύμφωνα με την οποία δεν ανανεώθηκε η πιστοποίηση της ECDL-PeopleCert και της ICT.
Η απόφαση ελήφθη στις 10.02.2015.
Ως εκ τούτου δεν περιλαμβάνονται στους πιστοποιημένους φορείς χορήγησης πιστοποιητικών γνώσης πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ και δεν δύνανται να διενεργούν εξετάσεις απόκτησης αναγνωρισμένου, από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π., πιστοποιητικού πληροφορικής.
Διαβάστε την απόφαση:

Μη ανανέωση άδειας ECDL

απόφαση ΕΟΠΠΕΠ

Προσθήκη σχολίου

Κάτι αλλάζει στην Ελλάδα.

Όπως μπορείτε να ενημερωθείτε και από την επίσημη σελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. δύο (2) φορείς έχουν αφαιρεθεί από τον κατάλογο των πιστοποιημένων φορέων:
1. Η ECDL-Peoplecert
2. Η ICT
Το Δ.Σ. του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. αποφάσισε ότι η άδειες της ECDL-Peoplecert και της ICT δεν μπορούν να ανανεωθούν.
Η σχετική απόφαση δεν έχει δημοσιευθεί ακόμη στην Διαύγεια, ΑΛΛΑ η επίσημη ιστοσελίδα με τους πιστοποιημένους φορείς έχει αλλάξει. Και σε αυτή την ιστοσελίδα ΔΕΝ υπάρχει ούτε η ECDL-Peoplecert, ούτε η ICT.
ΠΡΟΣΟΧΗ: στην συγκεκριμένη σελίδα, εμφανίζονται 9 φορείς. Μόνο η άδεια του φορέα DIPLOMA έχει ανανεωθεί.
Δεν έχει εκδοθεί απόφαση του Δ.Σ. του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. για άλλον φορέα ο οποίος όφειλε να ανανεώσει την άδειά του. Το τονίζουμε για να μην μείνετε με την εντύπωση ότι όλοι όσοι όφειλαν να ανανεώσουν την άδειά τους, ότι έχουν και ανανεωμένη άδεια λειτουργίας.
Ως Φορέας τηρούμε και τους νόμους και τις υποχρεώσεις μας. Γι’ αυτό και είμαστε ο μοναδικός Φορέας, η άδεια του οποίου έχει ανανεωθεί. Ακριβώς επειδή είμαστε νόμιμοι και συνεπείς, σήμερα έχουμε το δικαίωμα να απαιτούμε την τήρηση των νόμων και από τους άλλους φορείς. Όλοι γνωρίζουμε πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε να τα αλλάξουμε ακόμη και όταν ανησυχούμε ότι οι «υπεύθυνοι» δεν θα κάνουν σωστά την δουλειά τους.
Αυτή τη φορά όμως κάτι άλλαξε.
Αυτή τη φορά, ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. έκανε κάτι που λίγοι το περίμεναν. Δεν ανανέωσε την άδεια δύο (2) φορέων, στέλνοντας έτσι ένα μήνυμα προς όλους. Αν και στην Κ.Υ.Α. της 1/8/2014 δεν γίνεται ρητή αναφορά σε διαδικασίες ενστάσεων, για την συγκεκριμένη περίπτωση, υποθέτουμε ότι θα ασκηθεί ένσταση (την κατάληξη της οποίας περιμένουμε με ενδιαφέρον). Προς το παρόν, κάποιος τους έβαλε στην θέση τους. Τους υπενθύμισε τις υποχρεώσεις τους.
Αυτή τη φορά, όσοι από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. επέμειναν στην τήρηση της νομοθεσίας, αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ από την κοινωνία.
Ο Φορέας DIPLOMA ούτε εκδικητικός είναι, ούτε δικομανής. Απαιτεί όμως να τηρούνται οι νόμοι. Η καταστρατήγηση των νόμων, μας βλάπτει όλους γιατί μας αφαιρεί το δικαίωμα να λειτουργούμε σε ένα νόμιμο πλαίσιο.

Κατάλογος Πιστοποιημένων Φορέων

ExpertIN Καβάλας – Απονομή Πιστοποιητικών 2014

Με μεγάλη μας χαρά παρευρεθήκαμε στην απονομή πιστοποιητικών, υποτροφιών και επαίνων που διοργάνωσε το συνεργαζόμενο, με τον Φορέα DIPLOMA, Εξεταστικό Κέντρο ExpertIN Καβάλας.
Ευχαριστούμε τον κ. Ασλανίδη, όλα τα παιδιά και τους γονείς τους που μας τίμησαν με την παρουσία τους και πάνω απ’ όλους την Αναστασία Τσέκου, την κάτοχο του πρώτου πιστοποιητικού σε MS-Office 2013.